Kdo by dnes doma neměl tak známou věc jako je rychlovarná konvice. Podle svého názvu slibuje rychlou přípravu horkého nápoje. Na sporáku už vodu ohřívá málokdo. Snad jen naše babičky a dědové, kteří se drží svých zvyklostí.
Chystáte-li se ke koupi nového kousku, máte na výběr z těchto materiálů:
§ Plastový
§ Nerezový
§ Skleněný
§ Keramický
Nejpoužívanější jsou stále plastové konvice. A to hlavně z důvodu jejich nízké pořizovací ceny. Sehnat se dají ve všelijakých barvách a různých funkčních provedeních. Existuje spousta výrobců i prodejců těchto konvic. Každý si tedy vybere podle svých preferencí. Nevýhodou je horší údržba, naopak potěší jejich nízká hmotnost.
Nerezové se stávají stále více oblíbenější. Mají moderní design, do kuchyně krásně zapadnou a jejich údržba je nenáročná. Vydrží i extrémní teploty a jen tak se nezničí. Jejich cena je ale trochu vyšší.
Skleněné rychlovarné konvice vaši kuchyni zaručeně zpestří. Často bývají s barevným podsvícením, které se mění podle teploty vody. Nevýhodou je horší údržba a nutnost pravidelně odstraňovat vodní kámen. Cenově bývají dražší a mohou se snadněji rozbít.
Pro milovníky retra jsou určeny keramické konvice. Zaujmou vás svou originalitou. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost.
Při výběru rychlovarné konvice zohledněte také její objem. Ten zvolte podle počtu osob, kterým budete pravidelně vařit nápoj najednou. Pro 2-3 lidí stačí konvice o objemu 1,2 litrů, pro více osob zvolte alespoň 1,7-litrový objem.
Některé konvice mají topné těleso zabudované do dna, jiné vlastní topnou spirálu, která je na dně vidět. Spirála ohřívá vodu rychleji, za to se na ni usazuje vodní kámen, který je nutné odstraňovat.
Důležitý je také příkon. S větším objemem volte také větší příkon. Čím bude vyšší, tím rychleji vodu ohřeje. Příkony konvic se pohybují od 800 do 3000 W, většinou mívají 2200 W.
Všímejte si také bezpečnostních prvků. Tím může být pojistka pro automatické vypínání ohřevu nebo tlačítko na otevírání víka. Konvice by také měla být stabilní a při ohřevu se nehýbat.